Poznaj korzyści Inteligencji behawioralnej
Indeksy behawioralne – to liczbowy sposób prezentowania udzielanych odpowiedzi. Wartością jest zarówno analizowanie poszczególnych indeksów, jak i ich zestawienie ze sobą. Jednoczesna analiza dwóch (lub więcej) indeksów oraz ich rosnąca, lub malejąca wartość pozwala na wyciągnięcie dodatkowych wniosków na temat zachowania respondenta. (więcej)
Pogłębione odpowiedzi – pozwalają zrozumieć kontekst sytuacji, w jakiej ankietowany odpowiada na pytania, a także ujawnić ukryte czynniki, które mogły wpłynąć na sposób udzielenia odpowiedzi. Dzięki nim można zidentyfikować ewentualne niejasności lub niezgodności w odpowiedziach ankietowanego, co prowadzi do uzyskania pogłębionych wyników analizy. (więcej)
Inteligencja behawioralna – dane zbierane podczas badania z wykorzystaniem narzędzia Vivelio mogą posłużyć także tworzeniu własnych modeli. (więcej)
Indeksy behawioralne Vivelio
Indeks sumienności
- Weryfikuje czy użytkownik sumiennie podszedł do udzielania odpowiedzi tj. czy przeczytał pytanie i możliwe odpowiedzi oraz czy poświęcił na to czas.
- Wysoka wartość indeksu oznacza, że badany zapoznał się z pytaniem i zastanowił się nad odpowiedzią.
- Niska wartość indeksu oznacza, że odpowiedź została udzielona bezrefleksyjnie, a co za tym idzie, odpowiedź taka jest mniej wiarygodna.
Indeks zdecydowania
- Indeks ten określa poziom pewności badanego co do udzielanej odpowiedzi, oraz to, czy zmieniał zdanie lub czy się wahał.
- Wysoka wartość indeksu oznacza brak wahania się przy udzieleniu odpowiedzi lub szybkie udzielenie odpowiedzi losowej, potencjalnie nie poprzedzone zastanowieniem się nad nią.
- Niska wartość indeksu rozumiana jest jako brak zdecydowania badanego lub jego wahanie się jako przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie.
Indeks koncentracji
- Pozwala na określenie, czy badany wykazywał zniecierpliwienie, wykonywał chaotyczne ruchy podczas wypełniania kwestionariusza.
- Wysoka wartość indeksu wskazuje na skupienie badanego oraz, że treść pytania jest dla niego zrozumiała.
- Niska wartość tego indeksu oznacza, że badany nie mógł się skupić na odpowiedzi, lub też, że pytanie było dla niego niezrozumiałe.
Prawdopodobna odpowiedź
- Indeks ten określa prawdopodobieństwo udzielenia danej odpowiedzi przez badanego (nawet jeżeli nie została ona ostatecznie wybrana).
- Im wyższa wartość tego indeksu, tym wyższe prawdopodobieństwo zamiaru udzielenia tej konkretnej odpowiedzi przez badanego.
Pogłębione odpowiedzi
Zbieranie informacji opiera się na wielowektorowej analizie danych. Przebieg procesu decyzyjnego związanego z udzieleniem pojedynczej odpowiedzi przedstawiany jest w formie wizualnej. Czynności związane z udzielaniem odpowiedzi są ujęte w kategorię zdarzeń, takich jak: rozpoczęcie, wybór lub modyfikacja odpowiedzi. Zbieranie informacji opiera się na wielowektorowej analizie danych. W skład wektorów informacyjnych wchodzą następujące dane:
- czas (do każdego zdarzenia)
- ruch myszą
- rodzaj zdarzenia (np. udzielenie odpowiedzi, zmiana odpowiedzi)
Istnieje także możliwość tworzenia własnych indeksów.
Inteligencja behawioralna
Dane zbierane podczas badania z wykorzystaniem narzędzia Vivelio mogą posłużyć także tworzeniu własnych modeli. Vivelio pozwala na dołączenie do wyników kwestionariusza dodatkowe, zewnętrzne dane. Dzięki temu Vivelio pozwala na coś więcej niż tylko analizę danych – jest sztuczną inteligencją, przewidującą wyniki badania.
Modele Inteligencji behawioralnej mogą być zintegrowane z innymi systemami, aby maksymalizować potencjał biznesowy badań kwestionariuszowych.